Největší poklad nalezený detektorem

Napsal numismatika.bloger.cz (») v úterý 16. 11. 2010 v kategorii Platidla na našem území, přečteno: 5504×
hpok1.jpg

Největší římský poklad nalezený detektorem kovů

Hoxonský depot: největší římský poklad v historii Británie?

Hoxonský poklad je největším svého druhu, který se kdy nalezl na území Velké Británie. Jedná se římský depot, jež pochází ze 4. století. Tři britští odborníci jej v dokumentárním cyklu „Top ten poklady Velké Británie“ umístili na první místo…
16. listopadu 1992, Eric Lawes (detektorář) narazil na své hledačské procházce na neuvěřitelný poklad. Paradoxem je, že se vlastně vydal pátrat po "kladivu". Jeden z místních zemědělců jej totiž ztratil na poli a nemohl ho najít. Narazil však na úžasný poklad a to 15.000 římských mincí a přes 200 stříbrných a zlatých artefaktů. Všechny tyto nádherné předměty byly umístěny do Britského muzea.

1

Nalezeny byly v tak výborném stavu, že se na nich nacházely zbytky textilií. Poklad se nacházel v dřevěné krabici, která se v důsledku půdních podmínek rozpadla. Díky analýze látky, v níž byly artefakty zabaleny, určili vědci, že je někdo ukryl v období mezi 4. až 5. stoletím, tedy v čase politických zmatků a následném rozpadu Římské říše na území Britských ostrovů.
Z 15.000 mincí je celých 565 vyrobeno z masivního zlata jedná se o tzv. solidi. Ostatní mince tzv. siliquae jsou ze stříbra a byly vyraženy mezi léty 337 až 407. Na rubu najdeme portréty patnácti římských císařů. Mezi depoty se však nacházelo i 24 drobných bronzových mincí tzv. nummi.

Další část nalezených artefaktů tvoří sto krásných lžiček a naběraček se zlatými rukojeťmi, na nichž jsou vyobrazena mořská božstva. Výbornou kvalitou se honosí i několik zlatých náramků. Jeden z nich má na sobě nápis UTERE FELIX DOMINA IULIANE- velké bohatství a hodně štěstí Julianě.

2

Nejznámějším artefaktem z pokladu je však stříbrná tygřice, která sloužila jako rukojeť vázy nebo amfory, jež nebyla nikdy nalezena. Jedná se o odlitek prokládaný černou slitinou.

4

Významnou položku ve výčtu nálezů tvoří i pepřenka, která nese podobu císařovny. Pravděpodobně byla dovezena z Indie do římské říše v 1. století v společně v zásilce s drahým kořením. Šaty a šperky císařovny jsou pozlaceny, V ruce svírá svitek.

3

Další artefakty pak tvoří toaletní potřeby jako párátka, předměty na čištění uší a nádobky, které nejspíše sloužily na úschovu krému. Zlaté mince.
Krásným depotem je i náhrdelník s ametystem, který má na sobě několik štěrbin, v nichž se zřejmě nacházely perly a řetízek s mincí císaře Gratiana. Všechny artefakty jsou uloženy v Britském muzeu.

5

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel čtyři a tři