Bankovky pro sběratele

Napsal numismatika.bloger.cz (») v neděli 14. 2. 2010 v kategorii Platidla na našem území, přečteno: 6885×

Z historie bankovek

Bankovky se historicky vyvinuly z obchodních směnek- v případě předložení směnky byla původnímu majiteli vydána bankovka, kterou se banka Bankovky zavazovala vyplatit při předložení určité množství zlata popřípadě určitou sumu.

Roku 650 našeho letopočtu byly první papírové peníze vydány za císaře Kao Tsunga (Čína), ale za všeobecnou měnu jsou uznány až v 10. století. Marco Polo roku 1298 píše že bankovky jsou v oběhu i v Persii a Japonsku.

Aby se nemusely vyměňovat pytlíky mincí, zavedli ve středověku evropští obchodníci takzvané úvěrové úpisy. Od 17. století vydávaly takové úpisy přímo banky. V té době kovová platidla dvacet korun československo nestačila pokrývat prudký růst objemu transakcí v obchodním styku.

Začaly se používat směnky jakožto cenné papíry, ve kterých se jejich vydavatel zavazuje vyplatit držiteli určitou částku. Se směnkami se tak začalo obchodovat. Směnky měly v praxi několik nevýhod – byly vždy vypsány na pevnou částku a jejich reálná hodnota závisela na platební morálce konkrétního vydavatele (emitenta).

Banky proto začaly směnky vykupovat a vyměňovat je za směnky vlastní – bankovky. Ty mohly být kryty vykoupenými směnkami nebo zlatem.bankovka Vzhledem k problémům s tímto systémem byl vytvořen monopol na vydávání bankovek, který byl svěřen centrální bance. V Česku tak smí bankovky vydávat pouze Česká národní banka.

Sbírání bankovek se čím dál tím více rozšiřuje mezi sběrateli, bankovky jsou čím dál tím více žádanější a čím dál více sbíranější. Proto neváhejte a začněte také se sbíráním dávných papírových platidel.

Štítky: bankovky
Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Josef z IP 212.80.64.*** | 4.6.2012 21:39
Nabízím stokoruny a pádesatikoruny československé z r. 1953 různých sérií

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel třináct a dvanáct