Mince Zlatá bula sicilská se stává nejhodnotnějším platidlem v Čechách

Napsal numismatika.bloger.cz (») v úterý 2. 10. 2012 v kategorii Pamětní mince ČNB, přečteno: 3669×
bula-lic.jpg

Dnes bych vám rád představil krásnou minci, kterou nedávno vydala Česká národní banka. Jedná se o minci Zlatá bula sicilská, která se připojila k dlouhé řadě oficiálních platidel. Zlatá bula sicilská, o které je tento článek, má nominální hodnotu 10.000 Kč a stala se tak platidlem s nejvyšší nominální hodnotou v České republice.

Česká národní banka dosud každý rok emitovala dvě zlaté mince, ovšem letošek je prvním rokem, kdy jsou emitovány 3 zlaté mince, které mohou sloužit jako platidlo. Jako platidlo mohou sloužit mince či bankovky emitované Českou národní bankou a které mají nominální hodnotu.

Mince Zlatá bula sicilská byla emitována 26.9.2012 k příležitosti 800. letého výročí vydání Zlaté buly sicilské, kterou bylo české knížectví povýšeno na české království. Zlatou bulu sicilskou daroval Fridrich II. Přemyslu Otakarovi I. Jako odměnu za pomoc v boji k korunu Svaté říše římské. Přídomek sicilská si tato bula zasloužila díky své pečeti. Fridrich II. v době vydání byl pouze sicilským králem, císařem Svaté říše římské se stal nedlouho po vydání této listiny.

Samotná mince je vyrobena z ryzího zlata (999/1000 Au) a má váhu jedné trojské unce. Jedna trojská unce váží přibližně 31,1 gramu. Tato jednotka je velmi rozšířená v numismatice a investičních kovech. Na burzách celého světa najdeme zlato obchodované po uncích nikoli po gramech jak si někteří myslí. Tím, že mince má uncovou váhu, stává se ideálním investičním předmětem, který je možné obchodovat po celém světě.
Tato krásná mince se vyrábí ve dvou provedeních – běžné kvalitě a špičkové kvalitě, která se nazývá také proof. Špičková kvalita mince je dána jinou technologií ražby, kdy při ražbě každé jedné mince je leštěno razidlo a tím dochází k bezvadnému lesku výsledného produktu. Následně se dále leští i mince. Obecně se dá říct, že sběratelská hodnota je vyšší u proof mincí, ale ruku v ruce s tím jde i vyšší cena mince.

Na lícní straně mince najdeme vyobrazení českých heraldických zvířat, která nalezneme i na velkém státním znaku. Těmito zvířaty jsou český lev, moravská orlice a slezská orlice. Dalším zajímavým prvkem lícní strany je zpodobnění lícní strany sicilské pečetě Fridricha II. kterou byla opatřena Zlatá bula. Dále zde najdeme nominální hodnotu a nápis ČESKÁ REPUBLIKA. Rubová strana je nesporně zajímavější. Zde je vyobrazení Fridricha II. jak předává Zlatou bulu sicilskou Přemyslu Otakaru I. Dále jsou zde vyobrazeny pečeti obou panovníků. 

Provedení mince je velmi  povedená a bezesporu patří k nejkrásnějším českým zlatým mincím. Především díky vysoké hmotnosti a tomu, že se jedná o první minci z plánované série, je cena mince na trhu poměrně vysoká. Cena se pohybuje kolem 38.000 korun.
Minci k popisu a prohlédnutí byla zapůjčena numismatikou GoldCoins.cz, kterou naleznete na webových stránkách www.goldcoins.cz. Na těchto webových stránkách je možné minci zakoupit.
Tímto numismatice děkuji.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Martin z IP 88.100.38.*** | 18.11.2012 18:01
Kdyby vás zajímalo něco o tom, proč se ČNB podezřele zbavovala zlata, mrkněte na www.vykup-zlata-cena.cz/proc-se-cnb-zbavila-zlateho-pokladu.html
sea z IP 198.144.116.*** | 11.12.2012 15:47
také investuji do zlata www.investice.info/?p=119#


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel tři a jedenáct