Mince v běžné kvalitě nebo proof? Jaký je v tom rozdíl?

Napsal numismatika.bloger.cz (») ve čtvrtek 4. 10. 2012 v kategorii Ocenění, určení a identifikace mincí, přečteno: 5384×
karel-jaromir-erben-stribrna-mince-2011.png

Největším emitentem sběratelských pamětních mincí je v České republice Česká národní banka. Ta svoje mince razí ve dvou kvalitách. Běžné kvalitě – zkráceně bk či bj – a špičkové kvalitě, která je nazývána proof a zkracována jako PR či PP. Obě kvality jsou raženy ze zlata stejné ryzosti, mají stejný motiv, váhu a podobně. Tak v čem je tedy rozdíl?
Zjednodušeně řečeno, rozdíl mezi těmito dvěma kvalitami je ve výsledném vzhledu mince.

Proof neboli špičková kvalita:
Mince v tomto provedení jsou raženy na vyleštěný kov (v našem případě na zlato či stříbro, ale i oběžné mince, které najdeme ve speciálních ročníkových sadách jsou k proof kvalitě) speciálními vyleštěnými raznicemi. Reliéf mince je matován, aby bylo dosaženo vysokého kontrastu mezi reliéfem a prázdným polem mince. Této kvalitě je věnována největší péče. Mince jsou od razidel ručně odebírány, aby nedošlo k jejich otlučení a následně ještě přelešťovány textilními kotouči, aby došlo k odstranění jakýchkoli nedokonalostí na jejich povrchu. Mince v této kvalitě je nutné mít stále uzavřené ve speciální kapsli, neboť jakýkoli dotek či nečistota jsou později neodstranitelné a mince je prakticky znehodnocena.

Mince Karel Jaromír Erben v kvalitě proof. www.goldcoins.cz

Bk neboli běžná kvalita:
Někdy můžeme najít i označení takovéto kvality jako standart. U ražby těchto mincí je postup automatizován. Neleštěné kovové střížky automaticky zajíždí do razícího zařízení, kde jsou razeny pomocí neleštěné raznice a automaticky po pásu opouštějí razící stroj. Na konci pásu jsou mince zachytávány do sběrného boxu. Ražba probíhá vysokou rychlostí s minimálním či žádným vstupem lidské práce. Touto technikou jsou raženy i běžné oběžné mince.

Mince Karal Jaromír Erben v běžné kvalitě.

Výsledkem je mince, která vypadá jednolitě a všechny její části mají stejný odstín. Oproti špičkové kvalitě zde postrádáme leštěné plochy a tím pádem i jakýsi pocit větší plastičnosti mince.
Nicméně neplatí, že takovéto mince můžeme vyndavat z plastové kapsle, ve které jsou původně zavřené. U kvality proof to nečiníme vůbec, u kvality bk jen v nejnutnějších případech, jako je například poškození kapsle. Mince vyndaná z kapsle se rázem znehodnocuje až na cenu kovu, ze kterého je ražena.

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.


Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel jedna a osm