Katalogy na ocenění mincí od Vladislava Novotného

Napsal numismatika.bloger.cz (») v neděli 14. 2. 2010 v kategorii Numismatické potřeby, přečteno: 12718×

Literatura pro numismatiky

pokud se Vám líbí sbírání mincí tento Královský koníček mezi sběrateli, tak právě pro Vás jsou rady (doufám že užitečné), které se Vám pokusím vysvětlit.


Takže, nejčastěji sbírané mince v České Republice jsou mince, České a mince ražené za vlády Františka Josefa I. a to především oběžné a pamětní. Materiály: stříbro,zlato,měď,nikl,hliník,železo a nebo jejich různé slitiny Určení cennosti mince> Mince se dělí do různých dob a materiálů. Nejvyhledávanější a všeobecně nejcennější jsou mince 1.zlaté 2.stříbrné poté dle kvality nejvíce ceněné jsou 3.mince, které se nedostali vůbec do oběhu a pokud ano, tak na velmi krátkou dobu, proto také mají zachovánu jejich špičkovou kvalitu, tedy žádné úhozy,škrábance,ošoupání,většinou mince s otřepem od ražby,takovéto mince jsou nejvíce ceněny mezi sběrateli. UNC tedy uncirkulated (neprošlé oběhem) mince jsou nejvyhledávanějším artiklem mezi sběrateli, a to kvůli kráse mince a zachovalosti, ale také kvůli malému počtu takto dochovaných mincí a takto krásná mince je okrasou každé sbírky. 4.Čím méně je ražených kusů, tím je mince vzácnější, ale neplatí to doslova, záleží také na tom, kolik se jich dochovalo mezi sběrateli a lidmi, a také na nabídce a poptávce na trhu s mincemi. 5.Pokud potřebuje určit přibližnou cenu dané mince, musíte si nato pořídit katalog.

Katalogy na ocenění mincí od Vladislava Novotného

Nejvíce doporučujeme katalogy od našeho dobrého kolegy pana Phdr. Vlastislava Novotného z Hodonína. Prodáváme jeho 3 základní tituly Katalog Českých mincí a Katalog Františka Josefa I. Zde najdete vyobrazení každé mince, u ní počet ražených kusů, přibližnou katalogovou cenu, která může být vyšší nebo nižší, (opravdu záleží na nabídce a poptávce na trhu s mincemi) a také zde naleznete z jaké materiálu je daná mince, kdo je rytec mince, gramáž, průměr mince v mm. Naleznete zde i základní rady ohledně mincoven, kategorie do kterých se dělí mince v určování stavu mince. Také určení vzácnosti stavu mince tedy mince méně se vyskytující se označuje písmenem R, mince vzácná RR, velmi vzácná RRR, atd..... stav mince se určuje do 5ti kategorií. 6. Nejlepší je PROOF jedná se o mince, které se dělají necelých 50 let a jsou z leštěných razidel a mají tu nejvyšší možnou kvalitu, takové to mince se za první republiky a dob starších ještě nevyskytovaly!!! Jsou určeny jako mince pamětní pouze pro sběratelské účely. 7. Mince v UNC stavu jak bylo psáno výše. Jedná se o minci v Ražebním lesku bez jakého-li vady, většinou s otřepy z ražby a dokonalým stavem a leskem (mince musí být jak vypadlá s mincovny) 8. Stav mince 0/0 musí mít dokonalý, ale nemusí mít dokonalý ražební lesk, spíše jeho pozůstatky, 9. Stav mince 1/1 takováto mince je také krásná, ale má menší vady: například nepatrný úhoz,či škrábaneček 10. Stav mince 2/2 je u mincí, které jsou nepatrně otřelé, byly hodně dlouho v oběhu, setřelé detaily na minci, mince jsou méně vyhledávány kvůli horší kvalitě, také jejich cena je až i 10x menší než u mincí, které jsou UNC!!! 11. Proto bych je doporučil začínajícím sběratelům, nakupovat ze začátku horší stavy a poté mince vyměňovat za lepší stav (časem se naučíte stav hodnotit, a také posuzovat kvalitu mince, a už budete vědět jak a kde nakupovat levněji a vyšší kvalitu).12. Stav mince 3/3 a horší je na minci nečitelné písmo či ražba. 13. Je zcela běžné, že se používání k lepšímu posouzení stavu mince znaménko + nebo - u každé strany mince například +1/0 nebo -1/+2 atd........

Katalogy na ocenění mincí od Vladislava Novotného

14. Mince rozdělujeme na období, kdy byly raženy například první republika 1918-1939, nebo ČR 1993-2009, František Josef I. 1848-1918 atd. 15. Nejrozšířenější je sbírání mincí za období vlády Našeho slavného panovníka, který vládl neuvěřitelných 68 let Františka Josefa I. mince mají široké spektrum hodnot a také mincoven, v kterých byly raženy, známe také téměř u všech počet ražených kusů, což se o mincích ve středověku říci nedá. 16. U Františka Josefa I. je sortiment mincí velký: mince levné,zlaté-stříbrné-niklové-měděné, i velmi vzácné takže každý si přijde na své i investor i začátečník i pokročilý. 17. Pro začínajícího sběratele bych doporučil začít kompletovat české mince od roku 1918-po současnost a záleží na něm, jestli se mu více líbí oběžné či pamětní. Většina zkušenějších sběratelů má doma sbírku českých mincí, kterou určitě obdivuje ne jeden jeho známý či návštěva. Samozřejmě, že některé české mince jsou velmi vzácné jako například 5halíř 1924, který má hodnotu více jak 200 000Kč, dále 5kč 1937 či 1 Koruna 1947 u těchto mincí se vyskytuje velké množství falz, proto je kupujte pouze se špičkovým znaleckým posudkem od soudního znalce v oboru numismatika. Jinak jde zřejmě o falzifikát. 18. Mince Františka Josefa I. jsou opravdu špičkovou sběratelskou nabídkou a jsou také právem, asi nejvyhledávanější mince v současnosti nejen u Nás ale i v Rakousku a Německu. POZOR: ještě žádnému numismatikovi se nepodařilo zkompletovat úplnou sbírku Františka Josefa I. ve špičkovém stavu UNC. 19. Můžete se pokusit o zkompletování, i když třeba v horší kvalitě a stát se tak slavný a uznávaný sběratel v ČR ale i v zahraničí!!!

Hodnocení:     nejlepší   1 2 3 4 5   odpad

Komentáře

Zobrazit: standardní | od aktivních | poslední příspěvky | všechno
Článek ještě nebyl okomentován.

Komentáře tohoto článku jsou moderovány. Váš příspěvek se zobrazí až po schválení autorem článku.

Nový komentář

Téma:
Jméno:
Notif. e-mail *:
Komentář:
  [b] [obr]
Odpovězte prosím číslicemi: Součet čísel sedm a dvanáct